Erkin Yeşil’in yazdığı “Macera Rotaları” kitabı Türkiye’nin farklı bölgelerindeki 20 rotayı, çevresindeki görülecek yerleri, kamp alanlarını ve yola hazırlık süreciyle ilgili detaylı bilgiler içeriyor.

Bu sitede yer alan sayfalardan birkaçı kitaptaki QR kodlarla ulaşılan linklerdir. Bu sayfalarda rotalarla ilgili güncel bilgiler, daha fazla fotoğraf bulabilirsiniz. Siteden daha verimli faydalanmak için Macera Rotaları kitabını şu linkten edinebilirsiniz.

https://www.n11.com/magaza/vecton

Bu proje ile yayına başlayan macerarotalari.com sitesinde gezi, motosiklet, rotalar, karavan yaşamı gibi pek çok konu ile sizlerle beraber olacağız.

“Doğada olmak, motosiklet kullanmak insanın zihnine sakinlik, hayatına kolaylık, ruhuna özgürlük, yaşamına heyecan katar. Macera peşinde koşanlar farklı kültürler görür, güzel insanlar tanır ve sürprizlerle dolu zengin bir hayata sahip olur. Böyle bir hayat yaşayanlar öngörülü olmayı, az eşyayla yetinmeyi, doğanın gücünü hissetmeyi ve problemleri pratik yollarla çözmeyi öğrenir.

Macera Rotaları kitabını oluştururken önceliğim Türkiye’nin off-road haritası ya da en zorlu dağ rotalarının GPS kaydını çıkarmak değildi. Macera rotalarının izini sürmek isteyenlere bakir coğrafyalarda yol almanın heyecanını yaşatmayı ve iyi hazırlık yapılırsa hiçbir şeyi gözünüzde büyütmeye gerek olmadığını göstermeyi amaçladım. Ben bu macerayı motosikletle yaşamayı tercih ettim ama önemli olan ne kullandığından çok, maceranın içinde olmak. Son bir yılda farklı mevsim koşullarında yaptığım rotaları Honda Türkiye’nin desteğiyle üç farklı model (ikisi DCT) Africa Twin ile gerçekleştirdim. Bu rotaları tamamlayabilmek için arazi şartlarına uygun bir araç, deneyimli bir sürücü, navigasyon bilgisi, kış şartlarında kamp deneyimi, doğru malzeme seçimi, ilkyardım bilgisi ve en önemlisi gerçekten istemek gerekiyor.

Bu serüvende bana yol arkadaşlığı yapan, gittiğim yerlerde beni ağırlayan, fotoğraflarımı çeken, rota önerilerinde bulunan tüm dostların bu kitapta büyük emeği olduğunu söylemeliyim. Ayrıca başta Honda Türkiye A.Ş. olmak üzere Motomax, Anlas Anadolu Lastik, Sony Türkiye, Jack Wolfskin Türkiye, Alpinist, Tech90, Aytemiz, Tekno Takip ve destek veren herkese teşekkür ederim.”

Erkin Yeşil

Rota 1: BURSA ULUDAĞ MİLLİ PARKI VE GÖLLER BÖLGESİ

Rota 2: SAKARYA YAYLALARI VE GÖLLERİ

Rota 3: BOLU GÖLLERİ VE KÖROĞLU DAĞI

Rota 4: KARABÜK YENİCE ORMANLARI

Rota 5: KASTAMONU BARTIN KÜRE DAĞLARI

Rota 6: BAYBURT – TRABZON RİZE – ERZURUM YAYLALAR VE GÖLLER

Rota 7: RİZE KAÇKAR DAĞLARI

Rota 8: ARTVİN YAYLALARI

Rota 9: HAKKARİ YÜKSEKOVA – ŞEMDİNLİ

Rota 10: BİTLİS NEMRUT KRATER GÖLÜ

Rota 11: TUNCELİ MUNZUR MİLLİ PARKI

Rota 12: ERZİNCAN KEMALİYE TAŞ YOLU

Rota 13: KAYSERİ KAPUZBAŞI ŞELALELERİ

Rota 14: NİĞDE ALADAĞLAR MİLLİ PARKI

Rota 15: TOROSLAR GEYİK DAĞLARI

Rota 16: TOROSLAR DEDEGÖL DAĞI

Rota 17: ANTALYA BATI TOROSLAR

Rota 18: KÜTAHYA UŞAK MURAT DAĞI

Rota 19: ÇANAKKALE BALIKESİR KAZDAĞLARI

Rota 20: KIRKLARELİ İĞNEADA LONGOZ ORMANLARI