ROTA 16: TOROSLAR DEDEGÖL DAĞI

Macera Rotalarının 16. durağında Toroslar’da Dedegöl Dağı’ndayız. Bölge hakkında daha detaylı bilgiyi Macera Rotaları kitabında bulabilirsiniz. Kitabıı aşağıdaki linkten alabilirsiniz:

https://www.n11.com/magaza/vecton

Batı Toroslar rotasında, Isparta’nın Beyşehir ve Eğirdir gölleri arasında uzanan görkemli Dedegöl Dağları’ndayız. Burası Alp – Himalaya sisteminin bir parçası ve jeologlara göre Anadolu’da ortaya çıkan ilk dağ masifi. Uçsuz bucaksız ormanları, mağaraları, kanyonları ile doğa severleri kendine çeken Dedegöl Dağları, İç Anadolu ile Akdeniz bölgeleri arasında yer almasından dolayı birçok endemik bitki türüne de ev sahipliği yapıyor. Isparta’nın Yenişarbademli ilçesi sınırı içinde yer alan dağın en yüksek noktası Dedegöl Tepe (2.992 m) zirvesidir; Kartal Tepe (2.983 m), Karçukur Tepe (2.932 m) dağın diğer yüksek tepeleridir.

Rota izlerini aşağıda bulabilirsiniz.

https://www.wikiloc.com/enduro-trails/kitap-rota16-63233128

MeliklerYaylası’ndan Dedegöl zirveye çıkılan yürüyüş rotası:

https://www.wikiloc.com/hiking-trails/melikler-yaylasi-dedegol-zirve-yuruyusu-79466560

Harita üzerindeki bayrakların ne ifade ettiğini, yakınlarındaki görülecek yerleri, kamp ve konaklama alanlarını, rota zorluk derecelerini, önerilen süre, uygun mevsim gibi detayları Macera Rotaları kitabında bulabilirsiniz.

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir